Jak pěstovat

Jak začít pěstovat topoly, aneb jak jsme začali my

 

1. krok

Pokud uvažujete o pěstování rychlerostoucích topolů doporučujeme nejdříve nasbírat informace na internetu, nebo se zůčastnit každoročního semináře, který pravidelně pořádá Komora pěstitelů biomasy na přelomu února a března.

2. krok

Objednejte si na zkoušku 20 topolů, ať vydíte na vlastní oči co ten topol dělá po té co zapíchnete řízek do půdy a pak jej zalijete. Doporučujeme spolu s tím si objednat publikaci Japonský topol v praxi.

3. krok

Najděte místo kde budete tololy pěstovat. Pokud máte svou půdu, máte to jednoduché, pokud ne nebojte si půdu pronajmout. Cena za pronájem jednoho hektaru orné půdy se pohybuje přibližně od 300 do 3000 korun. V případě, že si ji pronajímáte musíte majitele upozornit na délku jedno cyklu růstu topolu, která se pohybuje 20-24 let. Domluvte si nájemní smlouvu a nechte si podepsat souhlas majitele, že na jeho pozemku budete pěstovat japonské topoly. V případě se v současné době obdělává nějaké zemědělské družstvo, musíte zajisti výpověď

4. krok

V tomto okamžiku se musíte rozhodnout jakým způsobem budete topoly pěstovat a) na dřevo, nebo za b) na biomasu  (my pěstujeme na biomasu)
-pokud budete pěstovat stromy na dřevo (a) sázíte stromy ve sponu 2x1,8m nebo 2x2m stromy budete sklízet pátým až šestým rokem čtyřikrát po sobě. Polena budou mít 10-15 centimetrů v průměru.
-pokud budete pěstovat keře na biomasu (b) sázíme řízky do řádků vzdálených 2m od sebe s četností rostlin po 60 centimetrech. Mezi řádky se pohodlně mulčuje a je ideální pro strojní sklízení. Biomasa se sklízí 3-4 rokem podle použité techniky. a sklidíte ji asi šestkrát.

V případě výsadby větší než 1ha musíte si v tomto kroku objednat projekt v relaci 4-5 tisíc. Pokud chcete můžeme vám s tímto pomoct.

5. krok

V případě že se rozhodnete to co vypěstujete prodávat, zajděte na živnostenský úřad a požádejte si o registraci zemědělce. Do čtrnácti dnů až měsíce z vás bude Zemědělec :-))).

6. krok

Teď musíte požádat požádat úřady o vyjádření

Stavební úřad požádate o Územní rozhodnutí na změnu využití půdy z "orné půdy" na "ornou půdu - plantáž" tato sranda vás bude stát 1000kč

Příslušný odbor Životního prostředí požádejte o závazné stanovisko. Na tomto úřadu budete potřebovat předložit získaný projekt výsadby

S obojím včetně jednají na příslušných úřadech vám můžeme pomoct.

7. krok

Když se vám podařilo získat kladné stanovisko máte vyhráno. A můžete slavit.

8. krok

Na podzim nechte pole zvorat hlubokou orbou. A můžete začít schánět sadbu, doporučujeme si ji zamluvit na podzim. Více informací v ceníku.

9. krok

V lednu navštivte zemědělskou agenturu a nechte si svou půdu větší než hektar zapsat do bloku LPIS. To budetepotřebovat pro dotaci SAPS.

10. krok

Začátkem přezna hned jak rostaje sníh a oschne hlína nechte pole zvláčet bránami, nebo lehce přeorat

11. krok

Na přelomu března adubna začněte sázet. Sadbu před vlastním zapíchnutím nechte na 24 hodin namočit. Před sadbou uchovávete sadbu v chladu !!!

12. krok

Zajděte oznámit na zemědělskou agenturu že již máte zasázeno a požádejte o dotaci SAPS.

13. krok

Asi měsíc po zasázení budete muset mulčovač.

14. krok

Na konci léta vás čeká další mulčování.

 

 

 

 

 

 

 


Kontakt

Japonský Topol - Praha

Ally s.r.o.
U kapličky 44
Dobřejovice
251 01
Praha východ


tel. 775 775 325